Kdo si hraje nezlobí

Ester Vackova

Kdo si hraje, nezlobí?

Hazardní hraní je fenomén, který je starý jako lidstvo samo. Od dávných dob, kdy se lidé sázeli o drobné předměty, až po současné gigantické kasinové komplexy a online sázkové portály, hazardní hraní si vždy našlo své místo ve společnosti. Pro některé je to forma zábavy, způsob, jak se odreagovat a zažít vzrušení z rizika. Pro jiné se však může stát nebezpečnou závislostí, která ničí životy a celé rodiny.

V dnešní době je hazard dostupnější než kdy jindy. Internet a mobilní technologie umožňují lidem sázet kdykoliv a kdekoliv, což přináší nové výzvy pro regulaci a prevenci závislostí. Jaké jsou hlavní motivace, které vedou lidi k hazardnímu hraní? Jaké jsou důsledky pro jednotlivce a společnost? A co můžeme jako společnost udělat pro to, abychom minimalizovali negativní dopady hazardu? Nad těmito a jinými otázkami se zamyslíme v tomto článku.

Jaké formy hazardu se v současnosti nabízejí?

Hazardní hra je hra šancí nebo dovedností, jejíž výsledek závisí výhradně nebo převážně na náhodě. Dnes do oblasti hazardních her a sázek spadají automaty, rulety elektronické, nebo klasické v kasinech s obsluhou krupiérů, kostky, ale i veškeré karetní hry jako např. Black Jack nebo poker. Velmi početnou komunitu tvoří kurzovní sázkaři.

Mezi další hazardní hry patří loterie. Loterie je hazardní hra, ve které hráč vsadí určitou finanční částku a snaží se uhádnout čísla, která budou vytažena z osudí. V Česku je nejstarší a nejpopulárnější loterií Sportka. Dále je to třeba Korunka, Šťastných deset, Keno a Euromilóny. Toto je aktivní loterie. Mezi pasivní loterie patří losy.

Jinými formami hazardu jsou například obchodování s kryptoměnami, nebo obchodování se „skiny“ v počítačových hrách. 

Stále najdeme casina a kamenné pobočky, kde lze provozovat hazard na reálných automatech nebo si osobně vsadit na zápas, avšak většinově se tato forma hazardu přesunula spíše do internetového prostředí.

Nejrozšířenějším typem hazardu je však v současné době tzv. kurzovní sázení, což je forma sázení, při které sázkař tipuje na sportovní utkání. Tyto tipy pak mohou mít mnoho podob – na vítěze, ale i různé situace ve hře, např., který z týmů dá první gól, jestli bude konkrétní hráč v zápase skórovat, kolik padne minimálně gólů za zápas, apod.

Jak se dá poznat, že už hazardní hraní člověku přerůstá přes hlavu?

Na úrovni chování se může člověk přestat věnovat činnostem, které ho dříve bavily. Zanedbává sebe, práci či školu, nebo rodinné záležitosti, má konflikty s ostatními kvůli penězům, nechává děti samotné, zdá se méně zaujatý/á péčí o ně, snižuje se ochota utrácet peníze za jiné věci než hazardní hry, lže, zatajuje skutečnosti, nebo krade, aby získal peníze na hazardní hraní či splácení dluhů, kvůli hazardnímu hraní může mít problémy se zákonem, chodí do práce či do školy pozdě, je méně zodpovědný než dříve. Po emoční stránce může být člověk odtažitější od rodiny a přátel, Může se zdát být duchem nepřítomný, úzkostný, nepozorný, náladový s náhlými výbuchy hněvu.

Člověk si často může brát půjčky nebo zálohu na výplatu, přibírat si další práci, aniž by se to projevilo v příjmech, vybírat peníze ze spořicích účtů, z pojištění apod. Mohou se střídat období velkorysého utrácení a naprostého nedostatku peněz. Častěji si také může stěžovat na zdravotní problémy související se stresem, jako jsou bolest hlavy, žaludeční a střevní problémy, problémy se spánkem, přejídání se nebo ztráta chuti k jídlu.

Jaké jsou hlavní příčiny závislosti na hazardním hraní a kurzovním sázení?

Závislost na hazardním hraní a kurzovním sázení je komplexní problém, který může mít celou řadu příčin. Může se jednat o touhu po rychlém finančním zabezpečení, zahnání nudy, neznalost problematiky závislosti, touha být součástí komunity (kamarádi také hrají). Člověk může nabýt větší sounáležitosti s ostatními, kteří si taky vsadili nebo s ním zápas sledují. Samostatnou kapitolou jsou pak tzv. live sázky, kdy si člověk vsadí přímo během utkání a může tak sledovat zápas a výsledek svého favorita ještě napínavějším způsobem. Důležitou roli zde hrají pocity vzrušení a adrenalin, které se člověku v danou chvíli vyplaví. Mnozí lidé padají do závislosti, protože utíkají od problémů v běžném životě – špatné vztahy s druhými lidmi, partnerské problémy, neschopnost řešit těžké životní situace nebo třeba zdravotní problémy a mnohé další. Příčiny se mohou vzájemně prolínat, nebo sčítat.

Hrají více ženy nebo muži?

V současné době se lehce vyvažuje poměr mužů a žen, kteří sází. Zatímco kdysi byl gambling výsadou mužů, v dnešní době se objevuje mnohem více žen, které mají problém s patologickým hráčstvím. Jedním z vysvětlení může být i to, že je hazard dostupnější v podobě online sázení a ženy tak mohou mnohem více svůj problém s hraním skrývat.

Jak se dá předejít závislosti na hazardním hraní a kurzovním sázení?

Ne každý hráč musí nutně spadnout do závislosti, pokud bude dodržovat určitá pravidla a bude znát rizika, které z hazardní hry plynou. Měl by mít vždy na paměti, že hra je formou zábavy, nikoli zdroj příjmů. S tím souvisí i to, že by měl hrát pouze, když má dobrou náladu, aby se ze hry nestal nástroj, jak utíkat ze svých problémů, ať už finančních, psychických, nebo souvisejících s osobními problémy. Dobré také je, aby si hráč předem stanovil maximální výši svých sázek, na hru si nepůjčoval a nesnažil se prohrané peníze vyhrát zpět. Může také využívat nástroje provozovatelů hazardních her na nastavení maximálních finančních limitů a času stráveného na hře.

Pokud už hráč vnímá, že nedokáže tato pravidla dodržovat a chce na nějakou dobu přestat úplně, může se nechat zapsat do Rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách, které provozuje Ministerstvo financí, nebo si může nainstalovat některou z aplikací blokující zahraniční weby (např. Gamban, Gamblock, Betfilter apod.).

A co povědomí o rizicích hazardu ve společnosti a ve školách. Probíhají nějaké kampaně?

Rodiče by měli být informováni o rizicích hazardního hraní a měli by se snažit o otevřenou komunikaci o těchto rizicích s dětmi. Vzdělávací programy na školách pak mohou pomoci mladým lidem pochopit rizika hazardního hraní a rozvíjet dovednosti pro zdravé rozhodování. Preventivní programy pro školy existují, vždy však záleží na dané škole, jestli preventivní program do výuky zařadí, či nikoliv. Jako problém se jeví videa různých youtuberů slibujících zaručený zisk, které cílí na mladistvé a různé nabídky zakoupení „zaručených tipů“ na úspěch s předem nejasným výsledkem.

V ČR také probíhají informační kampaně zaměřené na veřejnost. Jednou z nich je např. projekt Zodpovědné hraní (www.zodpovednehrani.cz). Na tomto informačním portálu je možné najít zajímavé podcasty, webináře, ale i kontakty na organizace, které v oblasti hazardu nabízejí pomoc. Nejde tedy o zákaz hazardu, ani odsouzení těch, kteří hrají ve volném čase pro zábavu, ale o prevenci zaměřenou na tzv. snižování rizik a minimalizaci škod způsobených sobě nebo okolí vlivem

V současné době lidé v projektu Zodpovědného hraní vytvářejí na základě využití umělé inteligence matematický model, který bude v reálném čase vyhodnocovat změnu chování hráče hazardních her. Ten pak bude schopen rozpoznat moment, kdy hráč začne sázet rizikově a okamžitě hráče na tuto skutečnost upozorní. Následně by měl být systém schopen člověku nabídnout okamžitou pomoc, která má hráči pomoci ztracenou kontrolu nad svým hraním získat zpět.

Kde hledat odbornou pomoc?

Ještě před tím, než hráč vyhledá odbornou pomoc, projde obvykle sérií neúspěšných pokusů s hazardem přestat. Pokud se dostane do této fáze, může například využít linku pomoci +420 777 477 877, dále může vyhledat ambulantní poradenství, nebo nastoupit na pobytovou léčbu. Informace a mapu pomoci najde například na internetových stránkách www.zodpovednehrani.cz

V druhé části článku se pojďme podívat na to, jak hazard vnímají naši klienti. Tímto jim moc děkujeme za vyplnění krátkého dotazníku, ve kterém sdíleli své zkušenosti!

  1. Co vám hazardní hraní dávalo/dává? A co Vám naopak vzalo/bere?

„Pocit adrenalinu.“ (Martin)

„V celkové době, co jsem se pohyboval aktivně v hazardu, mi hraní nepřineslo nic dobrého. Vzalo mi to obrovské množství času, peněz, majetku, psychické pohody a taky mi to narušilo vztahy v rodině a s přáteli.“ (Daniel)

„Adrenalin/Chuť k životu. Beznaděj.“ (Mirek)

„Dává: Útek od starostí, euforie, pocit rychlého a velkého výdělku. Bere: Komunikaci s lidmi, společenské uplatnění, přátele, rodinu, peníze a zdraví.“ (Vlastimil)

  1. Co Vás přimělo s hazardem skončit, případně svou situaci začít řešit?

„Špatný psychický a finanční stav, pád na dno, ze kterého jsem se nedokázal sám dostat.“ (Daniel)

„Dluhy, chuť začít znovu, lepší život, změna.“ (Mirek)

„Rodina a dostání se na dno po psychické stránce.“ (Vlastimil)

„Finance, změny chování.“ (Martin)

  1. Jak hazard ovlivnil/ovlivňuje Vaše vztahy?

„Stranění se lidí, komunikace mezi rodinou, ztrácení důvěry od lidí, které máte rádi a na kterých Vám záleží.“ (Vlastimil)

„Velmi moc. O pár přátel jsem úplně přišel. Ztráta důvěry v rodině i u přátel.“ (Daniel)

„Změny nálad, nechuť řešit každodenní rutiny.“ (Martin)

„Citové přehlížení, menší tolerance, agresivita.“ (Mirek)

  1. Na jaké překážky jste během pokusů o abstinenci od hazardu nejčastěji naráželi/narážíte?

„Vzpomínky na ty lepší chvíle – výhry, zábava, ukojení.“ (Mirek)

„Překážky byly to, že jsem nechtěl úplně přestat hrát a nedokázal si přiznat, že jsem gambler.“ (Daniel)

 „Pocit potřeby peněz.“ (Vlastimil)

„Necítím nějaké významné překážky, jelikož abstinuji měsíc.“ (Martin)

  1. Co Vám v abstinenci nejvíce pomáhá?

„Rodina, sport, práce.“ (Martin)

„Podpora rodiny, zlepšující se vztahy a forma doléčování (psycholožka, kluby v Opavě a skupiny v Modrém kříži.“ (Daniel)

„Skupina, okolí, řád, pravidla, podpora.“ (Mirek)

„Zamyšlení se, co jsem všechno udělal a pohled na rodinné příslušníky, které jsem zklamal. Schůzky na pracovišti Modrého kříže.“ (Vlastimil)

 

Související příspěvky